Teatr „sPokoLeń”

zdjecieGrupa teatralna „Teatr sPokoLeń” istnieje od 1 października 2015 roku przy Dobrońskim Centrum Kultury. Ma już na swoim koncie 1 część sztuki Jana Drdy „Zapomniany Diabeł”, którego premiera odbyła się 4 czerwca 2016 roku. Skład grupy to aż 16 osób w wieku od 16 lat do ponad 70.
Grupa postawiła sobie zadanie łączyć ludzi młodych z dorosłymi w każdym wieku, aby szukać wspólnego języka i mówić nim do widzów. Chce pokazać, że różnica wieku, pokoleń i pozycji społecznej nie stanowi bariery między ludźmi.
Tworzymy teatr co i pośmiać się można i wzruszyć, pomyśleć o sobie, o znajomych, o przemijaniu i o szczęściu. I o tym żeby łapać chwilę. Zebrało się nas 16 osób. Więcej niż etatowych aktorów w niejednym profesjonalnym teatrze. 16 osób które niosą ze sobą światło wszystkiego czym zawsze był teatr. Ta nasza grupa, to taka symbioza w sztuce. Aktor – instruktor przypomina sobie czym winien być teatr patrząc na prawdę i zaangażowanie tych niezwykłych aktorów. Teatr w takim wymiarze odżywa, zaczyna spełniać wyraźniej swoją rolę dla ludzi.
1 października 2016 roku przedstawiliśmy po raz kolejny „Zapomnianego diabła” w miejscu szczególnym: „Stolarni Sztuki”, którą chcemy powołać do życia w zupełnie innej roli. Stara stolarnia dobrońska właśnie 1 października zamieniła się w teatr o niezwykłym charakterze i niepowtarzalnym nastroju, mieszcząc około 230 osób na widowni.
Przygotowujemy się teraz do 2 sztuk
• „Złodzieje przychodzą nie tylko kraść” Dario Fo
• „Moralność Pani Dulskiej” Gabryjeli Zapolskiej