20 lat „Kolorów Polski” – 100 lat województwa

W miesiącach wakacyjnych Filharmonia Łódzka już po raz dwudziesty zaprosi mieszkańców regionu łódzkiego do wędrowania szlakiem festiwalu „Kolory Polski”. Jubileuszowa odsłona festiwalu pełna jest nie tylko muzycznych atrakcji.

„Kolory Polski” to cykl letnich, weekendowych, różnorodnych gatunkowo koncertów, które od wielu lat organizuje Filharmonia Łódzka. Artyści zaproszeni do udziału w festiwalu spotykają się ze słuchaczami w najpiękniejszych zakątkach centralnej Polski. W organizację koncertów i towarzyszących im wydarzeń włączają się liczni partnerzy z domów kultury, samorządów i parafii, gospodarze zabytków i miejskich parków, włodarze miast, a nawet panie z kół gospodyń wiejskich. Na finalny efekt „Kolorów Polski” składa się wysiłek kilkudziesięciu współorganizatorów i setek zaangażowanych w organizację festiwalu mieszkańców województwa. „Kolory Polski” to letnie święto wypełnione nie tylko muzyką, ale także kiermaszami i wystawami, pełne smaków lokalnych potraw przygotowywanych w oparciu o stare receptury. Honorowy Patronat nad całym cyklem objął Marszałek Województwa  Łódzkiego, Pan Grzegorz Schreiber.

– Projektując „Kolory” dbamy, by tak koncerty, jak i ich szczegółowy repertuar, kontekst historyczny miejsca ich organizacji oraz różnorodność atrakcji towarzyszących festiwalowi, budowały obraz wydarzenia pełnego radości
i przyjaźni, wypełnionego klimatem wakacji, a jednocześnie wydarzenia angażującego emocje odbiorców. Fenomenem festiwalu jest społeczność, która tworzyła się wokół festiwalu przez kilkanaście lat, społeczność zbudowana wysiłkiem wszystkich zaangażowanych w jego organizację, ale też wysiłkiem samych melomanów
– podkreśla Tomasz Bęben, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej, pomysłodawca „Kolorów Polski”. „Kolory” to nie tylko cykl koncertów kontynuuje. To przestrzeń, w której spotykają się uśmiechnięci ludzie, otwarci na liczne odcienie polskości, jej różnorodność, dumni z niej i cieszący się nią.

Tegoroczna edycja przypadła w roku 100-lecia województwa łódzkiego. W 1919 roku jego granice kształtowały zupełnie inną od dzisiejszej rzeczywistość gospodarczą i kulturową. Nie wszyscy są tego świadomi. Dlatego z myślą
o słuchaczach zainteresowanych historią regionu przygotowano turystyczną niespodziankę, która współgra z hasłem przewodnim festiwalu: „Muzyka. Historia. Miejsca”.

Zadbaliśmy, by w drodze na koncerty wędrujący z nami melomani mogli zaznajomić się z tradycjami i dziedzictwem historycznym województwa łódzkiego – dodaje Tomasz Bęben. Współpraca z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego oraz kilkoma oddziałami Archiwum Państwowego dała efekt w postaci dwudziestu wycieczek krajoznawczych, w trakcie których będzie można zajrzeć do trudno dostępnych miejsc i niemalże dotknąć cennych dokumentów pozostających w zasobach archiwów.

Zasady zakupu wycieczek i ich trasy znajdują się na stronach www.filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski i www.rotwl.pl/wycieczki_kolory_polski_2019. Szczegóły wyjazdów są dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej w Manufakturze, tel. +48 695 13 11 13, a także w siedzibie biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. Informacji o wycieczkach udzielają również kasy biletowe FŁ (do 30.06.2019 r., tel. +48 42 664 79 79).

Oferta festiwalowa będzie wyjątkowo bogata. Ze scen popłynie m.in. muzyka chóralna, jazzowa, dawna, folkowa, klasyczna, filmowa, operowa. Preludium Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zaplanowano na 15 czerwca. W Stacji Nowa Gdynia swoje największe przeboje zaprezentuje Renata Przemyk z zespołem. „Kolory Polski” uroczyście zainaugurowane zostaną w Łowiczu (29 czerwca), gdzie wystąpi świętujący swoje 50-lecie Chór Filharmonii Łódzkiej. Wśród artystów zaproszonych do współtworzenia koncertów znajdą się m.in. Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski, Aleksander Dębicz, Aleksandra Świgut i Marcel Markowski, Wanda Franek i Michał Sławecki, Elżbieta Towarnicka, Iwona Socha, Hania Rani z Joanną Longić, Grażyna Auguścik z Andrzejem Jagodzińskim i Henrykiem Miśkiewiczem, zespoły Starck Compagnay, Babra Band, Kapela Timingeriu, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, gruziński chór męski Sakhioba, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Motion Trio, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

Zwieńczenie festiwalu zaplanowano na 31 sierpnia w gmachu Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza. Muzycy Orkiestry i Chóru Filharmonii Łódzkiej wykonają poemat symfoniczny Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „Harfy Papuszy”. Z wielu moich dużych form to zdecydowanie najlepszy koncert, tak pod względem formalnym, instrumentacji, jak i dramaturgicznym – mówił swego czasu o „Harfach Papuszy” kompozytor. A my, jako organizatorzy, cieszyć się będziemy obecnością Pana Jana Kantego Pawluśkiewicza podczas łódzkiego prawykonania jego dzieła. Będzie to jedyny koncert biletowany festiwalu (cena 80 i 60 PLN). Na pozostałe festiwalowe wydarzenia artystyczne wstęp wolny.

Większość koncertów Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej odbędzie się w regionie, m.in. w Łowiczu, Nieborowie, Poświętnem, Lipcach Reymontowskich, Rogowie, Tumie, Warcie, Inowłodzu, Lutomiersku, Siedlątkowie, Sieradzu. Na mapie 20. „Kolorów Polski” pojawią się również zupełnie nowe lokalizacje – Krzemienica, Bełdów i Boguszyce. Dzięki partnerskiej współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną i Festiwalem „Muzyka Zaklęta w Drewnie” to właśnie w Boguszycach w gminie Rawa Mazowiecka zagrają 6 lipca muzycy z Małopolski. Z kolei artyści z regionu łódzkiego wystąpią gościnnie 29 czerwca w Rabce Zdroju w Muzeum im. Władysława Orkana.

Jest mi niezwykle miło z tego powodu, że w realizację naszych wakacyjnych planów kolejny już raz zaangażował się PKO Bank Polski, który w tym roku obchodzi swoje stulecie i który ponownie objął mecenat nad organizowanym przez nas letnim festiwalem. To nas wyróżnia i nobilituje. Cenimy to sobie!podkreśla Tomasz Bęben.