DOBROŃ
kościół pw. św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza 41
7 lipca br., godz. 19:00
W epoce baroku umiejętności kompozytorskie były równie ważne, jak wykonawcze. Bach zadbał więc, by jego syn Wilhelm Friedmann, dla którego zbiór inwencji i sinfonii powstał, mógł rozwinąć się na obu tych polach. W utworach dał lekcje śpiewności, różnych rodzajów kontrapunktu, prowadzenia głosów i artykulacji. Obecnie są one cenione jako wybitne przykłady faktury polifonicznej ujęte w lapidarną, zwięzłą formę.
Własną interpretację kompletu Bachowskich inwencji oraz sinfonii pianista i kompozytor Aleksander Dębicz zawarł na swoim trzecim albumie (2018, nominacja do Fryderyka 2019). Całości dopełniają autorskie kompozycje inspirowane Bachem i muzyką hip-hopową. Połączenie to niecodzienne, ale Dębicz słynie z przełamywania tendencji i żonglowania stylami. Pianista jest świetnym interpretatorem muzyki klasycznej, a jednocześnie zdolnym improwizatorem i kompozytorem. Podkreśla, że zaniedbywana praktyka improwizacji jest dla artysty najlepszym środkiem wyrazu. Zmianę podejścia do sztuki wyraża współpracując z DJ-ami i grafikami. Zwyciężył na odbywającym się w Łodzi Transatlantyk Instant Composition Contest – konkursie symultanicznej improwizacji do filmu (2013).
Bachowskie inwencje i sinfonie w wykonaniu Dębicza to zbiór emocjonalnie skondensowanych aforyzmów. Jak objaśniał artysta, „każda z 30 miniatur ma swój niepowtarzalny charakter i bardzo sugestywną emocję, co starałem się wydobyć w mojej interpretacji”.
Wykonawca:
Aleksander Dębicz – fortepian
Program:
Improwizacje Aleksandra Dębicza wokół Inwencji oraz Sinfonii BWV 772-801
J.S. Bacha
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (Park Gminny, ul. Sienkiewicza 58 /17.00)
– koncert orkiestry dętej z Dobronia wraz z grupą dziecięcą
– degustacja potraw kuchni regionalnej (Koło Gospodyń Wiejskich)
Trasa wycieczki:
Łódź – Bełchatów – Kleszczów – Żłobnica – Ldzań – Dobroń – Łódź.
Wyjazd o godz. 11.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ