ZPiT „Dobroń” w Macedonii

Ochryda nazywana jest perłą Bałkanów. Miasto jest mieszanką tradycji i współczesności, głównym duchowym, kulturalnym i turystycznym centrum Macedonii, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako obiekt kulturowy, a Jezioro Ochrydzkie jest naturalnym unikatem. Liczne zabytki znajdujące się w ich najbliższej okolicy świadczą o tradycji i oddaniu narodu macedońskiego. Można tu poznać historię i kulturę, wybrać się na zakupy, wybrać się na różne wycieczki i cieszyć się gastronomią tego miasta. Tutaj, co jest rzadkością spotykaną gdziekolwiek indziej, głębokie ślady łączą epoki i imperia, królestwa i misje, tkając delikatną nić historycznej ciągłości na Bałkanach.

Z drugiej strony przyroda nie szczędziła piękna rozciągającego się od brzegów jeziora aż po górę Galichica, z której szczytu można podziwiać widok na dwa jeziora: Ochrydzkie i Prespa. Można tu odkryć i wybrać swoje ulubione plaże i ciekawe miejsca do spędzania czasu w dzień i w nocy, także wybrać restaurację, w której można oraz skosztować domowego jedzenia, słuchając tradycyjnej muzyki. Można też zwiedzać miejskie muzea, bramy, kościoły i galerie, poznać historię naszego miasta.

Jezioro Ochrydzkie leży na górzystej granicy między południowo-zachodnią Macedonią a wschodnią Albanią. Jest to jedno z najgłębszych i najstarszych jezior w Europie, w którym zachował się unikalny ekosystem wodny o znaczeniu światowym, z ponad 200 gatunkami endemicznymi. Według najnowszych badań naukowych powstał około trzech milionów lat temu. Powstał w odległych epokach geologicznych w wyniku przesunięć tektonicznych. Obecnie na świecie jest tylko kilka jezior, których starożytność można porównać do Jeziora Ochrydzkiego.

Głównym celem tego festiwalu jest umożliwienie jego uczestnikom zaprezentowania kultury i tradycji swojego kraju oraz umożliwienie członkom grup poznania różnych narodowości, nawiązania przyjaźni i wyrażenia swojej różnorodności kulturowej poprzez taniec i muzyka.

W tegorocznym festiwalu ”Braid” brało udział 9 zespołów, poza Polską także między innymi z Macedonii, Turcji, Chorwacji czy Serbii. Festiwal rozpoczął się paradą główną arterią miasta, następnie odbywały się kolejno koncerty na scenie ustawionej w centralnym miejscu promenady. W trakcie koncertów i poza nimi panowała bardzo dobra, przyjazna atmosfera. Na szczęście główny dzień koncertowy był nieco chłodniejszym niż zazwyczaj, dzięki czemu było łatwiej tańczyć i śpiewać.

W trakcie popołudniowych i wieczornych prób w hotelu zyskaliśmy wierną i bardzo sympatyczną publiczność, składającą się zwłaszcza wypoczywających tam Polaków. Można śmiało stwierdzić, że nasze próby w tym momencie stały się mini koncertami, co dawało nam dodatkową motywację
i radość. Po jednej z prób śpiewanych, której przysłuchiwała się duża grupa naszych rodaków (okazało się później – pielgrzymów), podszedł do nas opiekujący się grupą ksiądz i zaproponował, że w ramach podziękowania za taki koncert odprawi dla nas w niedzielę rano polową Mszę Świętą, co oczywiście przyjęliśmy z radością.

.

Tegoroczny wyjazd Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń” odbył się dzięki współfinansowaniu Nadleśnictwa Kolumna,
które przekazało na ten cel 3 000,00 zł, za co serdecznie dziękujemy!

https://gminazdunskawola.pl/wp-content/uploads/2024/02/kolumna_logo_2024.png