65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”

Zespół Pieśni i Tańca “Dobroń” 2023 rok przeżywa pod hasłem Roku Jubileuszowego. Poniekąd z tej też okazji, dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem EtnoPolska 2023, celem uzupełnienia zasobów, zakupione zostały stroje z regionu sieradzkiego i subregionu dobrońskiego.

Niemniej jednak to nie jedyny powód do świętowania. W sobotę 25 listopada 2023 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobroniu obchodziliśmy jubileusz, podczas którego Zespół w pełnej krasie – od najmłodszych do najstarszych jego członków – prezentował dorobek artystyczny ostatnich 65 lat swojej działalności. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań, ale też łez wzruszenia choreografki – dumnej z pracy grupy, z którą współtworzy nasze dziedzictwo, jak również członków Zespołu, raz po raz tego wieczoru przeżywających od nowa swoje nauki i wspominających liczne występy.

Przypomnijmy:

Zespół Pieśni i Tańca “Dobroń” powstał w 1958 roku z inicjatywy kilku działaczy m.in. Wojciecha Wiesława Kabzy, Jerzego Michalaka, Marii Neugebauer, Włodzimierza Sysio i Barbary Żórawskiej powstał Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” składający się z 5 – osobowej kapeli, 12 par tancerzy i 60 – osobowego chóru.

Pierwszymi instruktorami zespołu byli: Melania Rudzka (choreografia) i Mikołaj Stanisławski (muzyka). Kierownikiem zespołu od chwili powstania przez okres 30 lat była Barbara Żórawska. Na przełomie roku 1986/1987 Bożena Owczarek. Od roku 1987 kierownikiem zespołu była Kamila Zastróżna.

 Z zespołem współpracowało wielu choreografów i muzyków, dzięki czemu bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce regionu sieradzkiego, łowickiego, krakowskiego, kujawskiego, opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, śląskiego, tańce górali żywieckich, beskidzkich, podhalańskich, widowiska regionalne „Siemieniec”, „Wesele sieradzkie” oraz tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek.

 Zespół prezentował swój dorobek artystyczny na scenach wielu krajów Europy m.in. w Niemczech, Austrii, byłym ZSRR, Byłej Jugosławii, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii, we Francji, Włoszech, na Węgrzech, Sycylii, Korei Północnej oraz Czarnogórze.

Tegoroczny Jubileusz stał się okazją do potwierdzenia, że „Dobroń” to wielopokoleniowa rodzina ludzi, którzy wspominają i ciągle na nowo przeżywają swoje młodzieńcze pasje aż do tych, którzy dopiero co weszli w nurt rzeki niosącej piękno polskiej kultury i tradycji ludowej. Wspólnota idei i działań była w tym okresie wyjątkowo widoczna, bez względu na wiek i staż w Zespole.

« z 3 »