Zakup strojów dla ZPiT przy udziale środków z programu EtnoPolska 2023

Dobroński Zespół Pieśni i Tańca, założony z inicjatywy kilku lokalnych działaczy w 1958 roku, wciąż prężnie szerzy kulturę ludową zarówno w regionie, jak i poza granicami kraju.

Celem odtworzenia, podtrzymania, upowszechniania i ochrony niematerialnego dziedzictwa regionu sieradzkiego, w tym subregionu dobrońskiego, w miesiącu styczniu Dobrońskie Centrum Kultury złożyło wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etno Polska 2023 na zakup strojów ludowych w roku jubileuszowym (65-lecie założenia Zespołu).

Realizacja projektu ma na celu koncentrację na odtwarzaniu unikalnych a zapomnianych już w całości lub części unikalnych zwyczajów, obrzędów i tańców. W tym celu został podjęty już szereg działań, między innymi od ubiegłego roku Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”, Wójt Gminy Dobroń, Rada Gminy w Dobroniu, oraz Dyrekcja i pracownicy Dobrońskiego Centrum Kultury wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi rozpoczęli działania służące wpisaniu spektaklu taneczno-wokalnego Siemieniec, wykonywanego tylko przez „DOBROŃ”, na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W miesiącu sierpniu br. zawarta została umowa o dofinansowanie. W ramach projektu zakupione zostaną stroje ludowe z właściwego dla Zespołu Pieśni i Tańca DOBROŃ regionu – sieradzkiego, obejmujące 76 wybranych elementów.

Całkowita wartość projektu: 33 479,00 zł.
Dofinansowanie ze środków NCK: 30 000,00 zł.