Wernisaż XIV wystawy fotografii Grupy Ldzań – Grabia pt. „Szczęście”

W niedzielę 20 października 2019 r. w Dobrońskim Centrum Kultury odbył się wernisaż XIV wystawy fotografii Grupy Ldzań – Grabia pt. „Szczęście”.
Wernisaż rozpoczęto minutą ciszy oddając pamięć zmarłemu w minionym tygodniu założycielowi Grupy Ldzań – Grabia, Panu Andrzejowi Tadeuszowi Michałowskiemmu.
Pan Andrzej Tadeusz Miachałowski – mieszkaniec Łodzi, działkowicz Ldzania.
Fotograf, dokumentalista, który szczególnie pokochał „łąki nad Grabią” i ten zakątek stał się jego „miejscem na ziemi”, a promowanie tego zakątka stało się nadrzędnym celem. Współpracę z panem Michałowskim rozpoczęliśmy w roku 2004 pierwszą wystawą organizowaną w Gminnym Ośrodku Kultury pt. „Ldzań – chaty i ich mieszkańcy”, w 2005 r. „Ldzań na starej fotografii”.
W roku 2006 miłością do nadgrabiańskich młynów, łąk i stawów pan Andrzej zaraził swoich znajomych, sąsiadów znad Grabi i tak powstała interdyscyplinarna Grupa Twórcza Ldzań – Grabia. W pierwszej wystawie, która miała miejsce 17 września 2006 r. wzięło udział 16 autorów.
Wystawy Grupy Ldzań – Grabia odbywają się jesienią każdego roku. Pan. A. Michałowski sprawował opiekę nad grupą przez okres 5 lat. W 2010 r. opiekę przekazał wybranemu przez siebie następcy, równie jak on zapalonemu fotografowi przyrody Panu Januszowi Ziarnikowi.
Zmienił się trochę charakter wystaw, dotyczą one jednej formy twórczości  – fotografii i są to również wystawy tematyczne. Wszystkie jednak mają wspólny mianownik dotyczą natury, przyrody doliny rzeki Grabi.
Tematów wystaw było wiele: „Drzewa rzeki”, „Woda”, „Nie czyń drugiemu”, „Żart natury”, „Święto w przyrodzie”, „Poczatek”, „Sekrety natury”, „Pech”.

Dzisiejsza wystawa jest już XIV wystawą Grupy Ldzań – Grabia. Jej tematem jest „Szczęście” oczywiście szczęście w przyrodzie. W ten temat wprowadził zebranych pan Janusz Ziarnik.
Z tematem „szczęścia” zmierzyło się 7 autorów: Daria Czekalska, Barbara Grabowska, Grażyna Dębowska, Tomasz Ciesielski, Tadeusz Hałatek, Bogdan Prusisz, Janusz Ziarnik.

Wystawę można oglądać w Dobrońskim Centrum Kultury do 31 grudnia 2019 r.