Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, zrodzona w październiku 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Jest to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, prowadzony pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, odpowiadającego m.in. za promocję projektu w skali całego kraju.
Cytat ze strony Organizatora:
Projekt ten odbywa się w wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
W minioną sobotę, 16 września, obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Dobroniu rozpoczęły się prelekcją „Etnograficznie o Siemieńcu i nie tylko”, prowadzoną przez etnografa Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Panią Annę Smolińską. W siedzibie Dobrońskiego Centrum Kultury otwarto wystawę strojów Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”, jako nośnika żywego dziedzictwa regionu dobrońskiego, a także malarstwa związanego z Zespołem Tomasza Krawczyka i prac założycieli Pracowni Sztuki i Rzemiosła.
Zwieńczeniem dnia był koncert ZPiT „Dobroń” w Dobroniance, organizowany w ramach Festiwalu Folkloru Regionalnego.
W niedzielę, 17 września, tuż obok powtórnej wystawy w DCK, ulicami Dobronia przeszedł korowód dożynkowy do parafii pw. św. Wojciecha, gdzie oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Zespół Pieśni i Tańca, a także umożliwiono uczestnikom zwiedzanie zabytkowego Kościoła. W trakcie biesiady przed restauracją Siemieńcowa, gdzie na uczestników czekały regionalne potrawy, Zespół zatańczył m.in .Polki Sieradzkie znane szerzej jako dzbany, a także siemieńca, o którego w chwili obecnej Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”, Dobrońskie Centrum Kultury, Wójt Gminy oraz Rada Gminy w Dobroniu, wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi czynią starania o wpisanie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego tworzonej zgodnie z przepisami Konwencji UNESCO.