Marzenie
Marzenie to niekiełznany świat fantazji. A że lubimy marzyć wypada zadać pytanie: jak w niego wejść? Co może nas do tego zainspirować? W większości jesteśmy wzrokowcami. Więc obraz. To co widzimy potrafi nas przenieść w świat fantazji, w świat marzeń. Skoro nam w nim dobrze rodzi się chęć by go utrwalić, aby nie uciekł. Więc fotografia. Fotografia przypomni chwilę, ulotne mgnienie, ocali na dłużej.
Rzeczywistość skrzeczy, dajmy radość oczom a duszy wytchnienie. Zapraszam do poszukiwań w świecie natury doliny Grabi.
Prace w formacie 30×45 proszę dostarczyć do końca września tego roku do Dobrońskiego Centrum Kultury. Ich ilość winna oscylować pomiędzy 3 a 5 ze wskazaniem na tę drugą cyfrę. Proszę do tego dołączyć elektroniczną formę prac bądź odbitki 10×15. Z racji konieczności wyboru ( nie wiadomo ile prac wpłynie) proszę je na odwrocie ponumerować w kolejności ważności. Jedynka winna sugerować, że tę fotografię chcecie widzieć na wystawie w pierwszej kolejności. Wernisaż jest przewidziany na początek listopada. W styczniu 2024 roku mamy zaproszenie do prezentacji w łaskiej bibliotece w „Galerii pod korabiem”. Tam będzie potrzeba więcej prac stąd prośba o piątkę.
Janusz Ziarnik
Grupa Ldzań -Grabia
Manifest twórczy-2022
Ryzyko
Czym jest ryzyko wie każdy. Dla fotografa, ryzyko może mieć dwojakie znaczenie. Pierwsze to robienie zdjęć w ryzykownej sytuacji np. płynąc kajakiem wpada do wody i unosząc nad wodę aparat robi zdjęcie innym, którzy też tego doświadczyli. Drugie znaczenie wiąże się ze światłem. Niedoświetlenie lub prześwietlenie kadru może dać ciekawe efekty. Nieostry fragment obrazu w kontraście z ostrym detalem podkreśli walor tegoż. Wynurzające się z mgły kontury drzew, głowy ptaków nabiorą nieco innego znaczenia. I o takie zdjęcia tym razem chodzi. Oczywiście zdjęcia winny dotyczyć przyrody doliny Grabi. Termin prezentacji to jesień tego roku, więc prace powinny trafić do Dobrońskiego Centrum Kultury do końca września.
Janusz Ziarnik
Wspomnienie
Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej wystawie grupy „Ldzań- Grabia”. Tym razem tematem, co uzgodniliśmy na ostatnim wernisażu, będzie- wspomnienie. Prace winny dotyczyć przyrody doliny rzeki Grabi. Format ten sam (30×40), ilość prac do uzgodnienia (optymalnie 3 fotografie). Proszę o dostarczenie ich oraz wglądówek (druk foldera) do końca września do Dobrońskiego Centrum Kultury. Otwarcie wystawy planowane jest na jesień. Dokładny termin otwarcia i jego forma, zależeć będzie od stanu epidemiologicznego w kraju.
W załączeniu przesyłam manifest twórczy projektowanej wystawy. Przypominam, że do odebrania są prace z poprzednich wystaw.
Janusz Ziarnik
Pech
Każdemu i wszystkiemu może się przydarzyć. Przyrodzie też. A szczególnie w przyrodzie dzieją się rzeczy nieprzewidziane, nieodgadnione jak chociażby porywiste wiatry, raptowne ulewy, czy tak zwane gromy z jasnego nieba. Bo czy to nie jest pech, że łamie się stare, mocne drzewo, a żaba uniesiona wraz z stawem trąbą powietrzną ląduje brzuchem do góry na dachu ?
Wyobraźnia Tego Który Steruje, w co wierzymy, jest wielka. Spróbujmy okiem obiektywu aparatu fotograficznego znaleźć na to dowody. Może się kiedyś przydadzą w Ostatecznych Rozliczeniach. A na pewno (fotografie) znajdą zastosowanie na jesiennej wystawie , do czego zachęcam.
Wystawę zaplanowano na listopad, proszę więc dostarczyć wybrane prace do Dobrońskiego Centrum Kultury (format, podpisy etc. są znane) do końca września 2018 r. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystawa będzie miała, oczywiście za zgodą autorów, jeszcze jedną edycję na początku przyszłego roku.
Janusz Ziarnik
Wernisaż wystawy fotografii
Grupy Ldzań – Grabia
„Święto w przyrodzie”
W dniu 8 listopada 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobroniu odbył się wernisaż wystawy fotografii Grupy Ldzań – Grabia „Święto w przyrodzie”. Fotografie prezentowali członkowie Grupy :
Daria Czekalska, Grażyna Dębowska, Barbara Grabowska, Tadeusz Hałatek, Bogdan Prusisz, Tomasz Świderski, Janusz Ziarnik oraz Paulina Jach – laureatka I miejsca w konkursie „Święto w przyrodzie”.
Wystawa „Święto w przyrodzie” to dziesiąta – jubileuszowa prezentacja. O historii Grupy – jej powstaniu, działalnosci i dorocznych wystawach opowiedział opiekun grupy Pan Janusz Ziarnik. Grupa Ldzań – Grabia od 2 lat patronuje konkursowi fotograficznemu dla młodych, gdzie nagrodą jest prezentacja w gronie doświadczonych fotografów.
Podczas wernisażu Wójt Gminy Dobroń- Pan Robert Jarzębak oraz Pan Janusz Ziarnik wręczyli nagrody tegorocznym zwycięzcom konkursu. Laureatki konkursu „Święto w przyrodzie”
I miejsce – Paulina Jach – Wincentów
II miejsce – Julia Kruk – Chechło
III miejsce – Anita Pawelczyk – Wymysłów Enklawa
Na ręce Pana Tadeusza Hałatka przekazano podziękowanie z podpisami członków Grupy Ldzań – Grabia jej założycielowi Panu Andrzejowi Tadeuszowi Michałowskiemu. Odbył sie również koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Volare” pod kierunkiem Pana Piotra Kopra. Do piosenek z repertuaru Czerwonych Gitar włączyli sie nasi goście. Po zwiedzeniu wystawy goście mieli również możliwość obejrzeć prezentację multimedialną z okresu 10 lat działalności Grupy Ldzań-Grabia przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury.
Na zakończenie uroczystości wszystkich gości zaproszono na słodki poczęstunek.