Świętujemy Dzień Kobiet

Obchody Narodowego Dnia Kobiet, wywodzącego się  z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie, zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki, a po raz pierwszy odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.
19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego roku wiele robotnic zginęło w pożarze fabryki Triangle Shirtwaist.

W czwartek, 8 marca 1917 (23 lutego 1917 roku wg kalendarza juliańskiego), kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj, przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji.

Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w trzydziestu krajach na całym świecie. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom – kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach, jak np. w Rumunii, dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.


Tegoroczne obchody Dnia Kobiet w gminie Dobroń rozpoczęły się spotkaniem poetycko-muzycznym organizowanym przez Dobrońskie Centrum Kultury w niedzielę 3 marca. Karolina „Kaja” Sysa, Aneta Wolanowska i Paweł Kotlarek, przy udziale autora – Bogdana Prusisza, prezentowali poezję na przemian z muzyką autorstwa dobrońskiego zespołu Efekt Motyla w składzie Maria Maślanka i Magdalena Kirejczyk.
Na zakończenie wieczoru Wójt Gminy Robert Jarzębak wraz z autorem wierszy, Bogdanem Prusiszem, wręczyli obecnym na wieczorze kobietom tulipany i zaprosili do poczęstunku, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego z okazji obchodzonego tego dnia święta.